Aramızdan Ayrılışının 4. Yılında Ali İsmail Korkmaz'ı Anıyoruz

Ocak’18 E-bülten



Ali İsmail’in düşleri Afrika’ya “can suyu” oldu

Afrika’nın Gambiya bölgesinin en ucra köyü Sare Jiburu'da, Sen De Gel Derneğiyle birlikte 12 Aralık 2017 tarihinde Ali İsmail Korkmaz Su Kuyusu'nun açılışını yaptık! Eskişehir'de elleriyle kuşlara su veren Ali İsmail, Afrika'da çocuklara hayat veriyor artık.

7 ay boyunca kuraklık mücadelesi veren Sare Jiburu köylüleri hasret kaldıkları suya kavuştu. Söz konusu köyde 557 kişi yaşıyor ve oradaki çocukların önemli kısmı daha 5 yaşına bile varamadan susuzluk nedeniyle hayatını kaybediyor. Ali İsmail’in düşleri yaşam savaşı veren köylülere umut olacak.

Afrika’da “kardeş köy”ümüz var! 2018 yılı ve ilerleyen yıllarda başka projeler ile köyün kalkınması için elimizden geleni yapacağız.

Su kuyusu açılışına katılan Emel Anne “Ali İsmail, her zaman çocuklar için bir şeyler yapmak isteyen, her şeyden önce çocukları önemseyen biriydi. Bugün burada çocukların daha sağlıklı bir yaşam sürebilmesi amacıyla açılan su kuyusu, oğlumla bir kez daha gurur duymamı sağladı” sözleriyle duygularını ifade etti.



Kütüphanesiz okul, kitabı olmayan çocuk kalmasın

Ali İsmail Korkmaz Vakfı (ALİKEV) olarak yeni yıla yeni projemiz “Umutlu Kitaplar” ile giriyoruz. Umut temasıyla hazırlanan 2018 ajandalarımız yeni umutları yeşertmeye hazır! 2018 ajandaları aracılığıyla vakfa yapılacak kitap bağışlarıyla okullara, mahallelere kütüphaneler kuracağız. “Umut” ajandaları başka çocuklara umut olacak, Ali İsmail’in düşleri hayat bulacak.

Her bir ajandadan çıkan özel tasarım kartpostallar ile sadece ajanda almış olmayacaksınız aynı zamanda kitabı olmayan bir çocuğa söylemek istediklerinizi yazarak; Vakfa göndereceğiniz kitap bağışınız ile ihtiyaç sahibi kütüphanelere ve okumaya hevesli çocuklara destek olmuş olacaksınız!

Ajandalardan çıkan kartpostallar ile birlikte en az bir adet roman, hikâye veya şiir kitabı bağışlarınız ile bu umudu da hep birlikte yeşerteceğiz. Sizlerden gelen “Umutlu Kitapları” Düş Elçisi gençlerimiz Hatay, Mersin ve Eskişehir illerindeki kütüphaneler ile buluşturmaya devam edecek. Ayrıntılı bilgiye http://alikev.org/umutlu-kitaplar/ adresinden ulaşabilirsiniz.



Bandista ile müzik söyleşisi

24 Aralık Pazar günü Bandista müzik topluluğu vakıf binamızda gençlerle buluştu. ALİKEV ile Bandista topluluğunun aslında toplumsal ve felsefik olarak birbirine çok benzediği, ikisinin de kollektif çalışmaya dayandığı konuşuldu, müziğin tarihsel gelişimi ve bunun Bandista müziğine etkisi tartışıldı.



Düş Elçileri Mersin Eğitimi

Daha önyargısız, daha çatışmasız ve daha eşitlikçi bir dünya için her türlü ayrımcılığa karşı bir gençlik programı olan Düş Elçileri; yeni gönüllüleri ile birlikte Mersin’de çalışmalarına başladı. Yeni oluşturulan Düş Elçileri Mersin Ekibi; “yerel örgütlenmeler, organizasyon yapısı nedir?, nasıl oluşur? ve nasıl gelişir?” konularında konuştu, tartıştı, fikir alışverişinde bulundu. Eğitimin sonunda ise 2018 yılı için hep birlikte çalışarak değerler, hedefler ve çalışma prensipleri belirlendi. Düşleri gerçekleştirmek kolay değil ☺








Bağışlarınız gençlerin düşlerine güç veriyor
alikev.org