Ali İsmail Korkmaz Doğum Gününde Anıldı

Mayıs’17 E-bülten
Ali İsmail Korkmaz Doğum Gününde Anıldı

Ali İsmail Korkmaz'ın ailesi tarafından, onun düşlerini devam ettirmek için kurulan Ali İsmail Korkmaz Vakfı (ALİKEV), 18 Mart 2017 Cumartesi ve 19 Mart Pazar günü boyunca düzenlediği söyleşi, atölye ve konserlerle Ali İsmail Korkmaz’ı doğum günüde andı.

Anmada Aylin Aslım, Fırat Tanış, Teoman Kumbaracıbaşı'nın yanı sıra ALİKEV Müzik Topluluğu'nu oluşturan gençler de sahne aldı. Etkinlikte, gelenekselleşen Ali İsmail Korkmaz Ödülü de sahibini buldu.

ALİKEV tarafından her yıl Ali İsmail'in doğum gününde gerçekleştirilen anma, bu yıl ilk kez Samandağ'da gerçekleşti. Doğum günü etkinlikleri kapsamında, ALİKEV Sportif Bağış Kampanyaları Koçu Önder Yılman, gençlerle "Sosyal Sorumluluk ve Sportif Yaşam" söyleşisi gerçekleştirdi.

Ayrıca, Samandağ- Deniz Hızır Alanı, Defne Gençlik Merkezi ve Ekinci Mahallesi'nde atölyeler gerçekleştirildi. Ekinci'deki atölye Ali İsmail'in büyüdüğü evinin bahçesinde gerçekleştirildi. Atölyelerin yürütücülüğünü her biri alanında önemli isimler üstlendi.

Drama: Hamit Demir- Seher Duygu Dinç
Ebru Atölyesi : Ezgi Caymaz
Kukla Atölyesi: Adem Dağlar
Kil İşleri Atölyesi: Cem Atmaca
Öykü Atölyesi: Semih ÇelenkALİKEV ve DEKSEV İle "Düşün Düşle Çocuk Şenliği"

ALİKEV & DEKSEV işbirliğiyle düzenlenen "Düşün-Düşle Çocuk Şenliği"; 100 üzerinde genç ve çocuğun katılımı ile 30 Nisan Pazar günü 12.00- 14.00 tarihleri arasında Defne Belediyesi Deniz Halısaha'da gerçekleştirildi.

Hem Gençler Hem de Çocuklar Doyasıya Eğlendi!
Katılımcı gençlerin kimi palyaço, kimi balon bükücü, kimi de ebru sanatçısı oldu. Çocukların keyfince eğlendiği etkinlikte; "Çılgın Profesör" isimli tiyatro oyununun sergilenmesinin yanı sıra, origami, kukla atölyesi, yüz boyama, balon bükme gibi etkinliklerde gençler ve çocuklar bir arada özgürce öğrendiler, eğlendiler ve mutlu oldular.

Katılımcı Her Bir Çocuğa Sertifika
Eğitsel oyunların ardından gerçekleştirilen çocuk olimpiyatlarının neticesinde katılımcı olan çocukların her biri sertifika almaya hak kazandı. Etkinlikten ayrılan çocuklar ve gençlerin yüzünde ise; mutluluk vardı.ALİKEV Çocuk Hakları Grubu Toplandı!

Gençlerin toplumsal fayda yaratan faaliyetler yaparak daha çatışmasız, daha eşitlikçi ve daha önyargısız bireyler haline gelmelerini amaçlayan ALİKEV bünyesinde "Çocuk Hakları Grubu" oluşturuldu. 29 Nisan Cumartesi günü bir araya gelen ve 17 kişiden oluşan Çocuk Hakları Grubu 1 saat boyunca bir yetişkinin kolaylaştırıcılığında vakfın çalışmalarına çocuk gözüyle katkı ve önerilerini sundular. Grupta çocuklar bir ay içerisinde Hatay'da bir şehir turu düzenleyerek, kentteki aksaklıkları tespit etme kararı aldılar.

Çalışmaların çocuk dostu olması için aktif katılım gösterecek olan çocuk hakları grubu, ayrıca çocuklara yönelik etkinlik ve projelerle de vakfın çalışmalarına destek olacak. Gençlere olan inancıyla, gençlerin projelerine destek veren ALİKEV, çocukların da aktif katılımına destek oluyor.Ali İsmail
Korkmaz
Ödülü
sahibini buldu

Ali İsmail Korkmaz Ödülü, her yıl bir sanat dalında ve gençlere yönelik olarak gerçekleştirilen yarışma sonucunda Ali İsmail'in doğum gününde veriliyor. Ali İsmail Korkmaz Ödülü, bu yıl özgürlük teması ve illüstrasyon dalında yapılan yarışmaya katılan sanatçılar arasından sahibini buldu.

Birinci "Birlikte Özgürüz" adlı çalışması ile Neslihan Başar olurken; ikinciliği "Freedom of Voices" adlı çalışması ile Erdem Kallavi, üçüncülüğü de "Masumiyet" adlı çalışması ile Alper İstanbullu kazandı. Ödülleri, yarışma jürisi adına Semih Çelenk açıkladı.

Runatolia'da Düş Elçileri için koştuk!

5 Mart tarihinde Antalya'da gerçekleştirilen Runatolia Maratonu'nda Ali İsmail'in düşlerini gerçekleştirmek amacıyla yola çıkan Düş Elçileri'ni desteklemek üzere Emel Korkmaz başta olmak üzere Korkmaz ailesi ve 48 koşucu yarışa katıldı. ALİKEV yararına bir koşuda Bozcaada'da gerçekleşecek. 13 Mayıs'ta gerçekleşen koşu hakkında bilgi için: kosu.alikev.org19 Dilde "Barış"

Tasarımcı Gökçe Cantürk tarafından tasarlanan ve adını sadece barışma değil, barışarak birlikte uyum içinde yaşama, hep birlikte daha güvenli ve huzurlu bir gelecek kurabilme arzusundan alan ürün serisi "Harmony 19" www.duslerindeozgurdunya.com üzerinden satışa sunuldu.

9 Mart'ta satışa sunulan ürün serisinde Fırat Tanış, Hamit Demir gibi ünlü sanatçıların satın alarak poz verdiği barış temalı tişörtlerin yanı sıra satışa sunulan ürünler arasında "barış" temalı defter ve kupalar da bulunuyor."Sporla Gelen Kardeşlik" Projesi Başladı!

ALİKEV'in desteklediği "Sporla Gelen Kardeşlik Projesi" 11 Mart-9 Nisan tarihleri arasında Kumlu'da gerçekleştirildi. Proje, sporun bünyesinde barındırdığı hoşgörü, kapsayıcılık ve sevgi gibi değerleri oyunlar aracılığıyla çocuklarla paylaşmayı amaçladı. Proje kapsamında Suriyeli ve Türkiyeli çocuklar tanışacak, birbirlerini dinleyecek ve karma takımlarla spor yaparak kardeşliği pekiştirdi.

Projeye çocukların ilgisi büyüktü. Aralarındaki önyargıları birlikte ve spor aracılığıyla aşan çocuklar, projeden mutlu olduklarını ifade ettiler. Kazananın kardeşlik olduğu karşılaşmalar sonucunda bütün çocuklar madalya aldılar.

Bilgi Sosyal Kuluçka Merkezi Konuğu Olduk

Bilgi Üniversitesi Sosyal Kuluçka Merkezi'nin canlı yayına Yönetim Kurulu üyemiz Gürkan Korkmaz katılarak, vakfımız ve vakfımızın kaynak geliştirme alanına dair bilgileri ve deneyimlerimizi paylaştı. Canlı yayının kaydına ulaşmak için tıklayınız.

Meddah Oyunu Alikev Yararına Sahnelendi

Ali İsmail'in yarım kalan düşlerinin peşindeki düş elçileri, topluma fayda yaratacak, daha iyi bir dünyada yaşamamızı sağlayacak projeleri yaratabilmeleri için aldıkları eğitimlere devam ediyor. Düş Elçileri ekibine yeni katılanlar da, eğitimlerin ilk ayağı olan ve ALİKEV ile tanışma ve oryantasyon içerikli Toprak Eğitimi'ni 26 Mart'ta, sivil toplum ve gönüllük eğitimlerini ise 1 Nisan'da tamamladı.
Bağışlarınız gençlerin düşlerine güç veriyor
alikev.org