Haziran’18 E-bülten
Ali İsmail Korkmaz Yaşam Ödülü Sahiplerini Buldu

2 Haziran Cumartesi günü, Eskişehir Sanayi Sokak'ta darp edildiği yerde Ali İsmail'i karanfillerle andık, ne acımızı unuttuk ne de umudumuzu yitirdik!

Baskılara, antidemokratik uygulamalara karşı direnenlere ve bu uğurda yaşamını yitirenlere karşı duyulan saygının bir ifadesi olan Ali İsmail Korkmaz Yaşam Ödülü bu yıl gazeteci Ahmet Şık ve Türk Tabipleri Birliği Merkez Konsey üyelerine verildi.


Genç Sanatçı Fonu'ndan Yararlanacak Projeler Belli Oldu

Bu yıl ilk kez gerçekleştirilen, sanata gönül veren gençlerin fikirlerini sanat eserine dönüştürmelerini amaçlayan Genç Sanatçı Fonu’ndan desteklenecek projeler belli oldu. Hayaller ve fikirler gerçeğe bir adım daha yaklaşıyor!

Sinema, heykel, resim, müzik gibi birbirinden farklı kategorilerde yapılan başvurularda bu sene “Barış” teması ele alındı. Yapılan değerlendirmeler sonucunda 13 proje desteklenmeye hak kazandı.

Gençler, Yaşama Sahip Çık! Dedi


Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Samandağ Belediyesi işbirliği ile 9 Haziran’da Yaşama Sahip Çık! Projesiyle bir ilki daha gerçekleştirdik. Akdeniz sahillerindeki nesli tükenmekte olan canlıların yaşam alanlarına dikkat çekmek için bir araya gelen 100’den fazla yetişkin, genç ve çocuk kavurucu sıcağa aldırmadan Samandağ Sahili’ni el birliği ile çöplerden arındırdı.

Temizlik sonrasında ise rengarenk uçurtmalar doğa için havalandı.


Düş Elçileri, İnsan Hakları Atölyesinde Buluştu

15 Düş Elçisi gencin katılımı ile 2 gün boyunca ‘insan hakları’ odağında eğitim ve atölye çalışmalarının gerçekleştirildiği buluşmada, gençler insan hakları konusunda farklı kapıları araladı.

Atölyelerde; “İnsan Hakları Tarihsel Gelişimi”, “Ayrımcılık”, “Toplumsal Cinsiyet”, “Birlikte İyi Yaşam” konuları üzerine konuşuldu, teorik bilgilerin yanı sıra tartışma oturumları düzenlendi.

Gezi'nin 5. Yaşında ALİKEV Koşucuları Bir Aradaydı

Gezi Direnişinin 5. Yıldönümünde, Ali İsmail ve gezide kaybettiğimiz tüm çocuklarımızın anısına 3 Haziran Pazar günü Emel Anne ve Gürkan Korkmaz’ın katılımıyla gönüllü koşucularımız ile bir araya geldik. Baskılara, antidemokratik uygulamalara, her türlü kısıtlama ve OHAL’e rağmen umudunu yitirmemiş, gönlü eğitimden, gençlikten, eşitlik ve barıştan yana atan onlarca güzel insanla Caddebostan’da buluşarak önce mini bir antrenman ve koşu sonrasında ise keyifli bir sohbete daldık. Bir kez daha gördük ki biz sevgi dolu, kocaman bir aileyiz!


ALİKEV, Kadıköy Çevre Festivali'ndeydi

31 Mayıs-3 Haziran tarihleri arasında Kadıköy Belediyesi tarafından organize edilen Çevre Festivali’nde ALİKEV olarak standımızla yer aldık. 4 gün boyunca dolu dolu geçen etkinlikte bizleri ziyaret eden birbirinden güzel onlarca kişiyle tanışma ve sohbet etme fırsatı yakaladık. ALİKEV burs fonunu, gençlik çalışmalarımızı ve daha nicesini anlattığımız etkinlikte Ali İsmail’in düşlerindeki özgür dünyayı birçok yeni kişiye aktarmaktan ve düşlerimizi paylaşmaktan büyük keyif aldık. Standımızı ziyaret eden, destek olan herkese bir kez daha çok teşekkür ediyoruz.

Kaynak Geliştirmede İyi Örnekler Etkinliği

18 Mayıs tarihinde Fonzip, Fundraising Okulu ve Fonever Kaynak Geliştirme Ajansı iş birliği ve BKM Express ev sahipliğinde gerçekleştirilen etkinlikte biz de yer alarak “FonZip sisteminde Düzenli Bağışçı İlişkileri, Form ve Özel Etiket Kullanımı” başlıklarında diğer STK temsilcileri ile deneyimlerimizi paylaştık, Fonzip ve benzeri bağış yönetim sistemlerinin nasıl daha etkin kullanılabileceğini tartıştık.


Düş Elçileri, Kodlama Atölyesinde Buluştu

1-2 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilen atölyeye katılan 9 Düş Elçisi gençle temel seviyede algoritma kurma, ekip olarak oyun oluşturma ve kod yazımı konuları ele alındı. 2 günlük atölyelerde gençler; “Algoritmaya ilk adım, Arayüzle tanışıyor ve ilk oyunumuzu yapıyoruz, Çalışmamızı genişletiyor ve biçimlendiriyoruz, Skorlarla çalışma ve rekabet katma zamanı, Yaratılabilir nesneler ile çalışma”başlıkları altında kazandıkları teorik bilgileri pratiğe döktüler.

Bozcaada Yarı Maratonu'nu Geride Bıraktık

12 Mayıs Cumartesi günü keyifli bir koşuyu daha geride bıraktık. Adımların Ali İsmail Korkmaz Burs Fonu için atıldığı koşuda, gençlerimizin gelecekleri daha aydınlık olsun diye koşan 7 gönüllü koşucumuzla birlikte 54 bağışçıya ulaşarak toplam 4.000 TL bağış toplamayı başardık.

Ali İsmail’in düşlerindeki özgür dünyayı el birliği ile kurmak, gelecek nesillere daha aydınlık yarınlar yaratabilmek için var gücüyle koşan tüm koşucularımıza ve bağışçılarımıza bir kez daha çok teşekkür ediyoruz.


Özgürlük ve Barış temalı yeni kupalarımız satışta!

Kendinize veya sevdiklerinize bu kupalardan hediye ederek düşlere güç verebilirsiniz. İncelemek için tıklayınızBağışlarınız gençlerin düşlerine güç veriyor
alikev.org